Laiptų pakopos

Kaip išsirinkti kokybiškas laiptų pakopas ? Kodel įvairiu pasiūlymų toks didelis kainų skirtumas ?

Pakopas lyg visi gamina is to pačio medžio, bet čia vėl atsiranda daug niuansų. Mediena kokia bebūtų kokybiška turi šakų, vieni mažas šakas palieka traktuodami, kad čia natūralus medis, kiti jas išmeta ir padaro gaminį be šakelės, taip vienam gamintojui is kubo medienos išeina vienas laiptų komplektas kitam net du, čia jau ir prasideda kainų skirtumas.

Svarbus kriterijus pakopų lakas. Kokybiškos pakopos turėtų būti bent 3 kartus lakuotos specialiu pakopiniu laku, kuris turi didžiausią atsparumo trinčiai koeficientą. Sutaupius ir nulakavus paprastu laku pakopa su laiku gali nusitrinti.

Klientas užsakydamas pakopas turetų suformuoti joms kriterijus, bet paprastai pagal „nutylejimą“ gamintojas gamina kaip jam patogiau.

Iš kokios medienos gaminamos pakopos ir kuo jos skiriasi ?

Pakopoms tinkamiausias medis yra kietmedis, populiariausi Lietuvoje kietmedžiai yra uosis ir ąžuolas. Kas pageidauja egzotinių pakopų galima pagaminti iš raudonmedžio ar juodmedžio, bet dažnai atvežta egzotiška mediena nebūna labai kokybiška. Pušis laiptų pakopoms nelabai tinkama, nes yra minkšta.

Kas yra medienos beicavimas ?

Medienos beicavimas yra atspalvio suteikimas, skirtas pabrėžti ir paįvairinti natūralios medienos grožį. Beicas išryškina medžio rieves taip pat suteikia galimybę pritaikyti laiptų ar turėklų atspalvį prie interjero. Beicas skirtingai negu dažai nepaslepia medienos faktūros. Beicas medienos neapsaugo, o tik suteikia atspalvį po beicavimo pakopa lakuojama.

Koks medis kietesnis uosis ar ąžuolas ?

Medienos kietumui nustatyti populiariausias yra Brinelio metodas, metalinis rutuliukas spaudžiamas nustatyta jėga į medieną ir paskui skaičiuojamas įspaudo dydis. Kuo koeficientas didesnis tuo medis kietesnis uosiui – 4.1, ąžuolui – 3.8. Uosis už ąžuolą yra kietesnis.

Kuo skiriasi radialinis ir tangentinis medžio supjovimai ?

Medžio rąstą galima supjaustyti įvairiais būdais, pagal supjovimo būda labiausiai paplitę radialinis ir tangentinis. Radialinis – išilginis supjovimas statmenai medžio rievėms. Tangentinis – išilginis supjovimas skersai medžio rievėms.

 

Radialinis supjovimas

Tangentinis supjovimas

Radialinio supjovimo lentelės turi išilginę tiesią rievių struktūrą. Tangentinio supjovimo lentelės turi lenktą rievių struktūrą, kuri paryškiną medžio tekstūrą.

A – radialinio supjovimo lentelė.
 
B – tangentinio supjovimo lentelė.
 
Radialinio supjovimo medienos kietumo ir stabilumo rodikliai truputį geresni už tangentinio supjovimo.
 
Kodėl pakopos ne tiesiai iš masyvo o klijuojamos iš lentelių ?

Senesnių laiptų pakopos būdavo pjaunamos tiesiai iš medienos masyvo, žiurint į jas po kurio laiko matosi, kad pakopos yra supleišėjusios arba užsilenkusiais kraštais. Tai vyksta todėl, kad medžiui džiunant drėgmė pirma išgaruoja iš paviršinių medienos sluoksnių, kurie pradeda trauktis, o gilesni medienos sluoksniai dar turi drėgmės iš priešinasi tam traukimui, atsiranda vidines įtempimo jėgos, jeigu jos viršija pačios medienos stiprumo ribą mediena supleišėja. Klijuojant pakopą iš lentelių sumažinamos vidinės įtempimo jėgos, tokios pakopos laikui bėgant nepleišėja ir formos nekeičia.
 
Ar tinkama pakopų gamybai natūraliai išdžiuvusi mediena ?

Medienos džiovinimui naudojamos specialios džiovyklos, kurios dirba įvairiais režimais nes pašalinti drėgmę iš medienos nėra toks paprastas procesas. Jeigu žalią medieną mes tik kaitintumeme laukdami kada pasišalins drėgmė gausis, kad viršutiniai sluoksniai uždžius mediena paviršiuje susitrauks ir neleis pasišalinti drėgmei iš gilesnių sluoksnių. Kad taip neatsitiktų viso džiuvimo metu taikomi įvairūs procesai, kad išorinių ir giluminių sluoksnių drėgnumas labai nesiskirtų. Kad neuždžiūtų viršutiniai sluoksniai drėgmė medienos džiovinimo kamerose laikoma pakankamai didelė.

Natūraliai džiūstant medienai netaikomi specialūs procesai ir drėgmė iš giluminių sluoksniu nepasišalina pakankamai. Pjaustant tokią medieną jos įvairių pusių drėgnumas stipriai skiriasi, o klijuojant tarpusavyje iš tokios medienos visada yra didelė tikimybė, kad ji supleišės.
 
Koks lakas naudojamas pakopų padengimui ?

Pakopoms dengti lakus galima skirstyti į tris kategorijas. Poliuretaniai lakai, akriliniai lakai ir vandeniniai lakai. Poliuretaniniai ir akriliniai lakai paprastai būna dvikomponenčiai naudojamas lakas ir kietiklis vandeniniai lakai parastai būna vienkomponenčiai.
Lakas skirtas lakuoti pakopas turi turėti aukštą atsparumo trinčiai kategoriją. Lakų blizgumas matuojamas skale iki 100, kur 100 maksimalaus blizgumo lakas o 0 nulis visiškai matinis lakas. Lapų pakopoms lakuoti paprastai naudojamas 25-40 blizgumo lakas.

Kiek sluoksnių lakuojamos pakopos ?

Pakopos lakuojamos trimis sluoksniais lako. Pirmas sluoksnis lako medienos geriamas labiausiai todėl jis turi būti gausiausias ir paprastai atskiedžiamas 20% -30%, kad mediena giliau įgertų. Po kiekvieno sluoksnio pakopos šlifuojamos 200 grudėtumo šlifavimo popieriumi. Yra toks mitas, kad kuo daugiau sluoksnių lako tuo pakopa atsparesnė, užlakavus daug sluoksnių susidaro storas lako sluoknis ant pakopos paviršiaus, kuris gali įskilti pats iš savęs, nes neturi jokio elastiškumo.

Kaip atnaujinti nusidevėjusiais pakopas ?

Dėvintis pakopoms nusitrina viršutinis lako sluoksnis į medį pradeda gertis purvas, pakopos pradeda vietomis juoduoti. Tokias pakopas būtina atnaujinti. Pirmas darbas yra pašalinti visą likusį laką nuo paviršiaus, su ranka ir švitriniu popieriumi to padaryti tikrai nepavyks jeigu neturite išsinuomokite vibracinį arba juostinį šlifuoklį. Pradžioje naudokite grubų 60-80 grūdėtumo šlifavimo popierių, galutiniam pabaigimui naudojamas 120-150 grūdėtumo šlifavimo popierius.

Šlifuokite tik išilgai medienos plaušelių. Būtiną nuimti visą laką ir įsigėrusį purvą net jeigu nušlifavus pakopą jo beveik nesimato, tai užlakavus tikrai išryškės. Nušlifavus pakopas būtina pašalinti visas dulkes prieš lakavimą, geriausia tai padaryti su dulkių siurbliu.
Jeigu nežinote, kokiu laku buvo lakuotos pakopos perlakavimui naudokite vandeninį laką kuris praktiškai chemiškai nereaguoja su kitais lakais, jeigų lako markę žinote perlakuokite tokiu pačiu laku. Laiptai kaina.